Kar yağışı ve bembeyaz İstanbul

Herkese günaydın. Bugün lapa lapa karın yağdığı bir İstanbul sabahına uyandım ve herkes gibi ben de bu manzaranın tadını nasıl çıkarabilirim diye yollar aramaya başladım. Sanırım en iyisi yazmak.

Çok geniş bir tarihi ve sayısız medeniyetin yuvası olan bu şehirde, kar yağışının sık sık görülmemesinden mi yoksa akıllarda sıcak ve nemli bir şehir olarak yer etmiş olmasından mı bilmem, ama bembeyaz manzarayı izlemek her zaman bir başka keyif veriyor. Hele sıcak çayınız/kahveniz de avuçlarınızın içindeyse her şey tamam demektir.

Ancak kar her zaman herkesi mutlu etmez. Kar için yollarda önlemler alınmalıdır ve bu önlemler tam zamanında yapılmadıkça pek bir anlam arz etmez. Çünkü sabahleyin işe ulaşabilmek için erkenden evinden çıkan insanlar bugün verecekleri mücadeleyi düşünerek ayakkabılarını bağladılar. Şahsi araçlarıyla yola çıkanlar, yolda mahsur kalmadan nasıl işe ulaşabileceklerini düşünüyorlar. Otobüsle yola çıkanlar ise durağa yürürken kayıp yere düşmemeyi.

Öğrencilerden bahsetmiyorum, çünkü onların okulu tatil ilan ediliyor. Zaten tatil olmasa bile öğrencilerin hatrı sayılır bir kısmı okula gitmemeyi tercih edecektir. Okula gitmeyenler mahalledeki arkadaşlarıyla, gidenler de sınıftaki arkadaşlarıyla kartopu savaşı yapacaktır muhtemelen. Teneffüslerde birçok kar konusu döner elbet, ancak sınıfın penceresini vurma savaşını kazanan arkadaşıma öncelikle selam söylüyorum. Çünkü benim de eskiden gittiğim okulumda yapmaktan en keyif aldığım şey buydu.

Kar yağışında düşünmemiz gereken bir konu

Lapa lapa yağan karı izlerken genelde düşünmediğimiz bir konu var: sokaktaki minik dostlarımız. Onlarla karşılaşırsak en azından dillerinin sokak direklerine yapışmasını önleyebilmek için küçük evler yapabiliriz. Bunu yapamıyorsak kapımızın önüne bir kap yemek ve su bırakabiliriz. Bu havada verdikleri mücadelede bir kap yemek ve su onlara ilaç gibi gelecektir. Kuşlar için de camlarımızın önünü temizlemek iyi bir fikir olabilir.

Yine de öyle bir konu var ki, hatırlamayanlarımız için tekrardan belirtmek istiyorum. Arabalarımızı çalıştırmadan önce sağı solu kontrol edelim, çünkü bazı sokak hayvanları arabamızın sıcak yerlerine sığınmış olabilir. Yola çıkarken de yerlere kamuflaj olabilecek renkteki sokak hayvanlarına dikkat etmeliyiz.

Bence en zevkli kısım

Her şeyden bahsettiğimize göre, biraz da kar yağışının en güzel olduğunu düşündüğüm kısmına geleyim. Tabii bu kısım için önce havanın kararması ve ondan da önce buzlanmanın olmaması gerekiyor. Çünkü bence kar yağışlı günlerin en zevkli kısmı karda yürüdüğümüz kısım. Hem kar yağışını izlemek, hem sokağın son derece sessiz olması, eğer yanınızdaysa kulaklığınızla sakin bir müzik dinlemenin verdiği keyif… Daha ne olabilir ki?

İstanbul’da nadiren gördüğümüz bu güzelliğin eşliğinde herkese mutlu bir haftasonu diliyorum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s