Yeşil

Tarih boyunca adına birçok hikaye atfedilmiş; aynı zamanda çimenleri, yeşillikleri ve dünyamızın akciğerlerini aklımıza getiren bu nazik rengi ne kadar tanıyoruz?

Yeşil. Diğer tüm renkler gibi kimimizin hiç sevmediği, kimimizin çok sevdiği renklerden birisi. Ancak şundan hepimiz eminiz ki dünyamızın en çok sevdiği renklerden birisi. Aynı zamanda dünyamızın en çok kaybettiği renklerinden birisi de olabilir. Sebebi de biziz aslında. Dünyaya çok büyük zarar veren biz.

Bu konuya küresel ısınmayla başlayalım. Dünyamız, gelişme adına dikkatsizce yaptığımız ve önemsemediğimiz şeylerden ötürü geri dönüşü olmayan bir aşırı ısınmayla karşı karşıya. Günden güne daha kötüye gittiğimiz bu duruma karşı alınan önlemler ise yetersiz. İklim anlaşmalarının hedefleri %100’e yakın bile değildir.

Bu zararın sonuçlarından biri de geçen yıl dünya genelinde gördüğümüz orman yangınlarıdır. Orman yangınları ikiye ayrılır; bunlardan bazıları orman için yararlıyken, kalanlar ise zararlıdır. Yararlı olan yangınların faydaları; yanan ağaç kalıntılarının bazı hayvanlara yuva olması, güneş ışığının ormanın en dibine inmesiyle birlikte yeni ağaç ve bitkilerin doğmasına yol açmasıdır. Zararlı olan yangınlar ise bilinçsizce yakılan ateşlerin yanı sıra küresel ısınma etmeninden kaynaklıdır ve çok fazla ağaç ile hayvanın ölümüyle sonuçlanan yangınlardır.

Ağaç bağışlamanın yanı sıra alacağımız birçok önlem vardır aslında. Bunlardan aklıma gelen ilk örnek ise hepimizin mümkün oldukça azaltması gereken karbon ayak izimiz.

Karbon ayak izimiz, karbon dioksit cinsinden ölçülen ve üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür (Kaynak). Dünyaya bıraktığımız zarardır. Küresel ısınmanın en büyük sebebidir. Karbon ayak izimizi tamamen yok edemeyiz, ancak azaltabiliriz. Örnek olarak gideceğimiz yerlere bisikletle ulaşmak, gideceğimiz daha uzak yerler için otobüsü tercih etmek, uçak yolculuklarımızı azaltmak, evimizde ve işimizde enerji tasarrufu sağlamak gibi birçok şey sayılabilir.

Ancak karbon ayak izini tüm insanlık olarak azaltmamız gerekiyor. Ve kesinlikle ben dikkat etsem ne olur, yapmasam ne olur diye düşünmeyelim. Çünkü bir şeyi düzelteceksek önce kendimizden başlamamız gerekir. Sonra çevremizi bilgilendirerek güzel bir adım atabiliriz. 7 milyarlık dünyamızda ne kadar çok insan dikkat ederse dünyamızın akciğerleri o kadar geniş olur.

Tabii sadece dünyamızın bakış açısından düşünmeyelim, karbon ayak izimizi azaltmamızın kendimize de bolca faydası vardır. Temiz bir çevrede yaşayıp organik gıdalarla beslenmemizin yanı sıra, bisiklet sürerek yaşam kalitemizi hatrı sayılır bir seviyede artırabiliriz.

Kaynak: https://pixabay.com/tr/photos/kalp-yapraklar-ye%c5%9fillik-bah%c3%a7e-%c3%a7al%c4%b1-1192662/

Son olarak…

Karbon ayak izimize dikkat ettikten sonra son olarak dünyamıza fidan bağışlayarak geleceklerimiz için güzel bir adım atabiliriz. Tema vakfının sitesinde bu imkan mevcut mesela. İstediğiniz şehre istediğiniz sayıda fidan bağışlayabiliyorsunuz. Sonra da sertifika alarak bu anı ölümsüzleştiriyorsunuz. Sertifika, baktıkça huzur garantisi verebilecek bir sertifika hatta.

Yeşil. Bizim için hem canlılığın, hem de canımız ciğerimiz paranın temsilcisi. Dünyamız için ise hayatın, canlılığın temsilcisi. Onu çok sevmeliyiz. Hem de çok…

Yeşil renk anlamı, renk nedir, yeşil renk nasıl elde edilir, mavi renk anlamı, renkler, kırmızı renk, mor rengi, beyaz rengi, yeşil meaning in english, kod adı yeşil, yeşil renk, yeşil limon.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s