Isınan havalar

En soğuk mevsimimizin hemen ardından uzayan günler, çiçek açan ağaçlar, böcekler, kelebekler, yorulana kadar gezmeler…

Kar yağışlarının üstünden geçen bir aylık sürenin ardından yeniden sıcak günlere kavuşuyoruz. Ne yazın getirdiği sıcaklar kadar bunaltıcı, ne de kışın bizi dondurduğu kadar soğuk olmayan bu havalarla birlikte birçok şeye yeniden kavuşuyoruz; örneğin pikniklere, deniz kenarındaki gezintilere, bazılarımız için uçurtmalara, vakti tam anlamıyla gelmemiş olsa da tatillere, yaz sporlarına… Hatta yarınki derbiye. En çok da bundan 2 ay önce özlüyor olduğumuz şeylerimize.

Havalar ısındıkça ve kuşlar cıvıldadıkça bize huzur veren bir sürü manzaraya kavuştuk. Birçok iyi ki’ye ulaştık. Keşke olmasaydı dediğimiz şeylerin üstüne onlarca yağmur, birkaç kar ve bir mevsim daha koymuş olduk. Soğuk havalarda yaptığımız, fakat asla gerçekleşmeyecek olan planlarımızın günlerine yaklaştık. Artık evden dışarıyı değil, dışarıdan evi izliyoruz.

Üzerimizde bir bahar yorgunluğu var, ancak buna rağmen gezip tozuyoruz. Çünkü zamanın kıymetini biliyoruz. Sıcak havalarda yapılabilecek en iyi şey de budur zaten, zamanın kıymetini bilmek. İstanbul sınırları içinde hem bitmeyen bir trafik, hem upuzun bir sıra bekletecek olsa bile sonunda ulaştığımız şeyi düşünerek yapmalıyız bu kıymet bilme olayını. Olumsuz unsurlardan mümkün olduğunca uzaklaşmalıyız. Kendimize değer verme konusunu biraz daha abartmalıyız.

Gezdikçe gezmeliyiz…

İmkanlar el veriyorsa bulunduğumuz şehrin dışına çıkmalıyız. Gerek yurt dışına gitme şeklinde, gerek yurt içinde yeni yerler keşfetme şeklinde de olsa bunu yapmalıyız. Zaten mutlu olmak için yapıyoruz. Ne kadar tarihi, turistik mekan varsa biz de gidelim. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız şeylerle zaten bunu hak etmişizdir.

Mümkünse hatıra veya hediyelik eşyalar da alalım hatta. Evimizin bir köşesine koyarız, veya sevdiğimiz birine hediye ederek onun da mutlu olmasına vesile olmuş bulunuruz.

Ben kısa kesmeden önce bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayalım. Kış geldiğinde bu anları yeniden yaşamak hepimizi mutlu edecektir, biliyorsunuz. Ancak fotoğraf çekerken anı yaşamayı ihmal etmeyiniz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s