Lisboa Região!

Biraz gezi yazısı paylaşma vakti. Bugün biraz Lizbon hakkında konuşacağız.

Yurtdışı seyahatinin ilk günleri Lizbon ile başladı. Bu güzel şehrin İstanbul ile özdeşleştirebileceğimiz çok fazla yanı var, dolayısıyla çok fazla yabancılık çekmedim.

Lizbon’un iki yakası var. Bir tarafı Almada’ya bağlanırken, diğer tarafında Rossio gibi bir inci var. Ve Rossio, aradığınız her şeye yeterince sahip.

Tarih, avmler, şehir simgeleri… Her şeyin en güzeli adeta Rossio’da mevcut.

Mimarisi eşsiz. Çok güzel manzaraya sahip kaleleri var, tarihi kiliseleri var. Deniziyle birlikte tüm şehri seyredebileceğiniz meşhur bir asansörü var. Şehir turu atmanızı sağlayan üstü açık otobüsleri, trenleri var.

Gerçi şehir, treniyle meşhur. Şehirdeki hediye eşyacılarının, ürünlerinde çoğunluklu olarak bu trenin bulunduğu desenleri kullanmasından trene bahşedilen değeri anlıyorsunuz.

Ancak bana soracak olursanız, şehri otobüsle gezmek daha keyifli olabilir. Gerek otobüsün tarzından, gerekse araçların kullandığı yolda daha fazla güzellikle karşılaşacağınızdan bu seçenek kulağa daha cazip gelebilir.

Lizbon’un meşhur treniyle de daha çok şehrin sokaklarını turlayabilirsiniz. Bu sokaklar Se kilisesinden, Sao Jorge kalesine kadar birçok tarihi yapının yakınından geçiyor. Bu seçenek de gayet cazip bir seçenek.

Gitmeniz gereken Lizbon lokasyonlarından biri de Belem kulesi. Bu kule, Ortaköy camisi gibi doğrudan denizin üstünde. Ve çok güzel bir manzaraya sahip.

Lizbon’un bu yakasının diğer taraflarına gidersek, Benfica stadyumu ve Colombo alışveriş merkeziyle karşılaşıyoruz. Bu iki yapı aynı yerde olduğundan, ikisini birlikte ziyaret edebilme gibi bir şansınız var. Maç günündeyseniz maç saatine kadar avmde oyalanan kırmızı formalı insanlarla karşılaşmanız muhtemel. Ancak bu durumda kalabalığa hazırlıklı olun, çünkü Benfica çok fazla taraftarı olan köklü bir kulüp. Maç olmayan bir günde giderseniz, Colombo’daki turunuzun ardından stadın müze turundan da faydalanabilirsiniz.

Bunların dışında Lizbon’da çok güzel heykeller var. Söz etmek gerekirse:

Lizbon’un üst kısmı için söyleyeceklerim bu kadardı. Herkese iyi günler!

lisbon hava durumu, lisbon yemekleri, portekiz, lisbon saati, lisbon havalimanı, lisbon haritası, lisboa mı lisbon mu, lisbon sahilleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s